درباره انیمیشن Missing Link

لینک گم شده انیمیشنی در ژانر ماجراجویی و کمدی و محصول سال 2019 است. این انیمیشنِ استاپ موشن توسط کریس باتلر کارگردانی و نوشته شده و تهیه آنرا کمپانی لایکا بر عهده داشته است. از صداپیشگان مطرح فیلم می توان به هیو جکمن، زو سالدانا و زک گالیفیاناکیس اشاره کرد. فیلم در تاریخ 12 آوریل 2019 در امریکا به نمایش درآمد و با وجود تحسین منتقدان نتوانست به فروش قابل قبولی برسد. چند ماه بعد و در فصل جوایز استقبال زیادی از فیلم به عمل آمد و «لینک گم شده» به اولین انیمیشن غیرکامپیوتری تبدیل شد که پس از «والتز با بشیر» (2008) موفق به کسب جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم انیمیشن شده است.
نویسندگان:
کریس باتلر
عوامل:
فیلمبرداری: کریس پترسون
تدوین: استفن پرکینز
موسیقی: کارتر بورول

بودجه کلی: $100,000,000
فروش جهانی: $26,200,000
واکنش منتقدها:
فیلم در سایت راتن تومیتوز امتیاز 89% را بر اساس 155 ریویو بدست آورده که معادل نمره 7/17 از 10 است: «یک انیمیشن تحسین برانگیز دیگر از کمپانی لایکا که علاوه بر کیفیت انیمیشن خیره کننده اش پر از شوخی های بامزه و مضامین عمیق است». در سایت متاکریتیک فیلم نمره 68 از 100 را بر اساس نظر 30 منتقد به دست آورده که نشانگر «نقدهای به طور کلی مثبت» است.
«لینک گمشده هم مانند محصولات قبلی لایکا، یک داستان ساده را به زیباترین شکل ممکن تعریف می کند»
- جوئل میوارد (سینمایوارد)

یادداشتی بر فیلم «لینک گمشده»
تنها ده سال از مطرح شدن کمپانی انیمیشن سازی لایکا با اولین فیلم بلندشان «کارولاین» می گذرد. فیلم های بعدی این استودیو، «باکس ترولز» و «پارانورمن» ماجرای موجودات عجیب و غریب و حتی ترسناکی بودند که به شکلی عاطفی روایت می شدند تا اینکه آثار این استودیو با داستان عمیق «کوبو و دو تار» به اوج رسید. حالا پنجمین فیلم این استودیو منتشر شده و نشان می دهد که این استودیو قرار است همچنان به مسیر غیرقابل پیش بینی و هیجان انگیز خود ادامه دهد.
لینک گمشده یک فیلم ماجراجویی هیجان انگیز است که تا حدودی می توان آنرا برداشتی متفاوت از «مهاجمان صندوق گمشده» دانست، در اینجا هم سه کاشف و یک گروه رقیب سعی می کنند اولین کسانی باشند که پایشان را در یک مکان بکر می گذارند. این سفر با انیمیشن استاپ موشن به تصویر کشیده شده است که حتی نسبت به استانداردهای لایکا هم فوق العاده محسوب می شود و بسیار دیدنی است، با اینحال داستان فیلم تا حدی یک بعدی می ماند. فیلم ماجرای لیونل فراست کاشف است که تنها به دنبال جلب احترام از سوی طبقات بالای جامعه است. او برای اینکه به یک انجمن افراد عالی رتبه وارد شود می پذیرد که به آقای لینک کمک کند تا اجداد گم شده اش را بیابد. داستان فیلم بر خلاف فیلم های قبلی این کمپانی (به خصوص کوبو) سعی نمی کند پیشینه ای عمیق و پرجزئیات از شخصیت هایش رسم کند. این تک بعدی بودن داستان در نگاه اول ممکن است به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود اما باید دقت داشت که با توجه به ژانر ماجراجویانه فیلم، پرداختن عمیق به شخصیت ها ممکن است انرژی جاری در داستان را بگیرد. به جای این کار شوخی های کلامی جذاب و صحنه های اکشن بیشتری در فیلم وجود دارند که بسیار به سرعت مناسب داستان کمک کرده اند.
با اینکه در بیشتر داستان های قبلی استودیوی لایکا شخصیت ها چندان از خانه دور نمی شدند، در اینجا فراست، سوزان و آدلینا به نقاط مختلفی از دنیا سفر می کنند که باعث می شود مناظری را در فیلم ببینیم که بهترین دستاورد های تکنیکی این استودیو را به تصویر می کشند. این فیلم انگار یک زیبایی شناسی جدید را برای استودیو به ارمغان می آورد که از رنگ های روشن تشکیل شده و تکنولوژی CGI را به گونه ای به کار می گیرد که حتی برای بینندگان آشنا با این فناوری هم قابل تشخیص نیست. با این فیلم چشم انداز فیلم های این کمپانی بیش از همیشه امیدوار کننده به نظر می رسد و احتمالا آثار بیشتری در ژانر ماجراجویی را از این استودیو شاهد خواهیم بود.
واکنش های مخاطبان در شبکه های اجتماعی:
امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز = 66%
نظر مثبت:
این فیلم هیچ چیزی کم نداره. یک فیلم هوشمندانه با داستان ساده ای که به زیبایی تصویر شده. از لحاظ کیفیت انیمیشن و بازی ها این فیلم مسلما از بهترین انیمیشن های امساله.
نظر منفی:
من خیلی فیلمای استاپ موشن رو دوست دارم اما این فیلم با وجود انیمیشن عالی اصلا به دلم ننشست چون شخصیت هاش بیش از حد ساده و کاریکاتوری بودن. این سطحی بودن شخصیت ها باعث سطحی بودن شوخی های فیلم هم شده و باعث میشه حوصله بیننده سر بره.

دیالوگ برگزیده:
الدر: مردمی که ما نمی خوایم اینجا باشن دارن میرن، مجبورشون کن بمونن!

جزئیات:
داستان فیلم حدودا در سال 1886 می گذرد، این موضوع با مجسمه نیمه تمام آزادی در بندر نیویورک نشان داده شده است.
این اولین فیلم کمپانی لایکا است که تمام صداپیشگان آن بزرگسال هستند.
در سال های 2018 و 2019 سه فیلم با موضوع هیولاهای افسانه ای ساخته شدند: «پا کوچولو»، «لینک گم شده» و «زشت»
اگر به سبک انیمیشن استاپ موشن علاقه دارید دیدن فیلمهای «کوبو و دو تار»، «کارولاین» و «پارانورمن» از همین کمپانی را از دست ندهید.

موارد مشابه

رای به انیمیشن

لینک گمشده

ثبت

شما نمیتوانید با اشتراک رایگان این انیمیشن را تماشا کنید.

برای تماشا می بایست اشتراک تهیه نمایید.

خرید اشتراک
اشتراک رایگان ایرانسلی ها در پیشتازمووی

اشتراک رایگان برای ایرانسلی‌ها

شما دیگر نیازی به خرید اشتراک پیشتازمووی ندارید اما در هنگام تماشای فیلم‌ها، هزینه حجم مصرفی اینترنت شما به صورت کامل محاسبه می‌شود، درصورتی که اشتراک پیشتازمووی داشته باشید حجم مصرفی شما نیم بها محاسبه خواهد شد.

متوجه شدم