Cate Blanchett

Cate Blanchett

Cate Blanchett

کیت بلانشت بازیگر و کارگردان تئاتر استرالیایی، متولد ۱۴ می ۱۹۶۹ در ویکتوریای استرالیا است که از سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را آغاز نمود و در رشته هنرهای زیبا تحصیل کرد. ورود او به دنیای بازیگری به طور اتفاقی و طی سفری تفریحی به مصر اتفاق افتاد. او در آنجا به پول نیاز داشته و به پیشنهاد یکی از آشنایانش نقش کوتاهی را در یک فیلم ایفا می کند و سپس متوجه علاقه و استعدادش در این عرصه می شود.

کیت بلانشیت تا به حال موفق به کسب جوایز متعددی همچون دو جایزه اسکار برای بازی در فیلم های یاسمن پژمرده‌ و هوانورد، سه جایزه گیلد، سه جایزه گلدن گلوب و و سه جایزه بفتا شده است. او با بازی در نقش ملکه الیزابت در سال ۱۹۹۸ به شهرت رسید و جایزه بهترین بازیگر زن بفتا را دریافت کرد. او در سال ۲۰۲۲، موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن از سوی جشنواره فیلم ونیز شد. کیت بلانشیت همچنین برای بازی در فیلم تار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن و برنده جایزه بفتای بهترین بازیگر زن شده است.

از نمونه آثار برتر او می توان به کوچه کابوس، رابین هود، خانه‌ای با ساعتی در دیوارهایش، گمشده، سیندرلا، خانم آمریکا، کجا رفتی برنادت، مورد عجیب بنجامین باتن و هابیت: برهوت اسماگ اشاره کرد.

فیلموگرافی

loading
اشتراک رایگان ایرانسلی ها در پیشتازمووی

اشتراک رایگان برای ایرانسلی‌ها

شما دیگر نیازی به خرید اشتراک پیشتازمووی ندارید اما در هنگام تماشای فیلم‌ها، هزینه حجم مصرفی اینترنت شما به صورت کامل محاسبه می‌شود، درصورتی که اشتراک پیشتازمووی داشته باشید حجم مصرفی شما نیم بها محاسبه خواهد شد.

متوجه شدم