درباره فیلم Schindlers List

فهرست شیندلر فیلمی امریکایی در ژانر تاریخی و زندگینامه ای و محصول سال 1993 است. این فیلم توسط استیون اسپیلبرگ کارگردانی شده و فیلمنامه آنرا استیون زایلیان بر اساس کتابی از توماس کنلی نوشته است. از بازیگران فیلم می توان به لیام نیسن، بن کینگزلی و رالف فینس اشاره کرد. «فهرست شیندلر» در تاریخ 30 نوامبر 1993 در امریکا به نمایش درآمد و با استقبال همه جانبه منتقدان روبرو شد. این فیلم علاوه بر جوایز سینمایی متعددی که دریافت کرده به عنوان یکی از بهترین فیلم های زندگینامه ای تاریخ سینما شناخته می شود و در سال 2004 وارد فهرست «آثار هنری برجسته سینمای امریکا» شده است.

نویسندگان: 
استیون زایلیان

عوامل:
فیلمبرداری: یانوش کامینسکی
تدوین: مایکل کان
موسیقی: جان ویلیامز

بودجه کلی: $22,000,000
فروش جهانی: $321,000,000


واکنش منتقدها:
فیلم در سایت راتن تومیتوز امتیاز 97% را بر اساس 97 ریویو بدست آورده که معادل نمره 9/02 از 10 است: «در فهرست شیندلر وحشت هولوکاست با کارگردانی ماهرانه اسپیلبرگ ترکیب شده تا یک شاهکار سینمایی تمام عیار به وجود بیاید». در سایت متاکریتیک فیلم نمره 84 از 100 را بر اساس نظر 26 منتقد به دست آورده که نشانگر «تحسین جهانی» است.


یادداشتی بر فیلم «فهرست شیندلر»
تا به حال فیلم های مستند و داستانی بسیاری بر اساس هولوکاست ساخته شده اند و به همین خاطر کارگردانی «فهرست شیندلر» از همان لحظه اول مسئولیت سنگینی بر دوش استیون اسپیلبرگ بوده است. کارگردانی که پیش از این فیلم با ساخت «پارک ژوراسیک» و «آرواره ها» به شهرت رسیده بود حالا باید تا حد زیادی دید خود را تغییر می داد و سعی می کرد شخصیت های پیچیده این داستان تاریخی را در یک فضای متفاوت به تصویر بکشد. هر کسی که «فهرست شیندلر» را دیده باشد متوجه موفقیت بزرگ اسپیلبرگ در انجام این وظیفه می شود. داستان فیلم در سپتامبر سال 1939 و در کراکوف آغاز می شود، جاییکه اسکار شیندلر که یک کارخانه دار نازی است سعی می کند با استخدام کارگردان یهودی آنها را از مرگ نجات دهد اما بلافاصله مشکلات بسیاری در مسیر این کار خیرخواهانه او قرار می گیرد.
اسپیلبرگ با یک تصمیم هوشمندانه فیلم را به صورت سیاه و سفید ساخته است. این انتخاب بسیار درست انجام شده چرا که به این شیوه فیلم موفق شده است ارتباط بسیار بهتری را با حافظه جمعی مخاطبانش برقرار کند. فیلمبرداری استادانه یانوش کامینسکی در فیلم با استفاده ماهرانه از سایه و نور باعث شده دوگانه خیر و شر در فیلم به بهترین شکل به تصویر کشیده شود. داستان فیلم مانند همه درام های تاریخی موفق، طولانی و چند بعدی است و این دوران پیچیده را از زاویه دید چندین شخصیت به تصویر می کشد. جالب اینجاست که معمولا تجربه های شخصیت های مکمل فیلم تاثیرگذاری بیشتری دارند. داستان فرعی هلن در فیلم بسیار به یاد ماندنی است و ازدواج یک زوج یهودی در کمپ بارقه های امید را در اوج ناامیدی نشان می دهد. اسپیلبرگ سعی نکرده تصاویر دردناک هولوکاست و کشتار یهودیان را سانسور کرده و یا آنها را به شیوه ای متفاوت از واقعیت به تصویر بکشد. او خشونت و بی رحمی سربازان نازی را نشان داده و از سوی مقابل انسانیت اسکار شیندلر را نیز با همان شدت و عمق به اثبات رسانده است. 
یکی از عوامل مهم در موفقیت فیلم بازی درخشان لیام نیسن در نقش اصلی فیلم است. او موفق شده تمام پیچیدگی های این شخصیت را با جزئیات فراوان به نمایش بگذارد و در عین حال کاری کند که بیننده به وضوح بتواند تغییرات شخصیتش را ببیند. علاوه بر بازی نیسن، تمام بازیگران مکمل فیلم نیز در ایفای نقش هایشان بسیار موفق عمل کرده اند، از جمله رالف فینس که با ارائه یکی از بهترین بازی های مکمل سال موفق شده تمام بی رحمی آمون گوث را به شکلی باورپذیر نمایش دهد. استیون اسپیلبرگ با کارگردانی «فهرست شیندلر» توانست بار دیگر جایگاه خود به عنوان یکی از برجسته ترین کارگردانان سینمای هالیوود را تثبیت کند و نشان دهد فاجعه هولوکاست همچنان می تواند الهام بخش آثار هنری بزرگی باشد.

نویسنده: جیمز برادینلی
منبع: www.reelviews.net


واکنش های مخاطبان در شبکه های اجتماعی:
امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز = 97%
نظر مثبت:
فهرست شیندلر بدون تردید بهترین فیلمیه که تا به حال درمورد هولوکاست ساخته شده، شاهکاری که هم اوج خشونت و اعمال غیرانسانی نازی ها رو نشون میده و هم همزمان توانایی بزرگ عشق و انسانیت رو به تصویر می کشه.
نظر منفی:
یک فیلم بیش از حد طولانی و خسته کننده که از نمایش تصاویر درد آور و وحشتناک برای جذب مخاطب استفاده میکنه. این فیلم چیز خاصی برای گفتن نداره و یه برداشت سطحی و هالیوودی از وقایع جنگ جهانی دومه.

دیالوگ برگزیده:
ایتژاک استرن: هر کسی که یک نفر رو نجات بده انگار تمام دنیا رو نجات داده.

جزئیات:
• برای تولید فیلم از حدود 20هزار سیاهی لشکر استفاده شده است.
• در سال 1999 لیست واقعی اسامی شیندلر در آپارتمان شیندلر در هیلدسهایم کشف شد.
• رالف فینس برای بازی در نقش آمون گوث حدود 12 کیلوگرم وزن اضافه کرده است.
• استیون اسپیلبرگ ابتدا پیشنهاد بازی در فیلم را به هریسون فورد داده اما او بازی در نقش شیندلر را رد کرده است.
مدیر دوبلاژ: امیرحسین صفائی 
 

موارد مشابه

رای به فیلم

فهرست شیندلر

ثبت

شما نمیتوانید با اشتراک رایگان این فیلم را تماشا کنید.

برای تماشا می بایست اشتراک تهیه نمایید.

خرید اشتراک
اشتراک رایگان ایرانسلی ها در پیشتازمووی

اشتراک رایگان برای ایرانسلی‌ها

شما دیگر نیازی به خرید اشتراک پیشتازمووی ندارید اما در هنگام تماشای فیلم‌ها، هزینه حجم مصرفی اینترنت شما به صورت کامل محاسبه می‌شود، درصورتی که اشتراک پیشتازمووی داشته باشید حجم مصرفی شما نیم بها محاسبه خواهد شد.

متوجه شدم