درباره فیلم Apocalypto

«آخرالزمان» فیلمی امریکایی در ژانر حماسی و اکشن و محصول سال 2006 است. این فیلم توسط مل گیبسن کارگردانی شده و فیلمنامه آنرا گیبسن به همراه فرهاد سفی‎نیا نوشته است. از بازیگران فیلم می توان به جراردو تاراسنا، رائول ماکس تروهیلو و دالیا هرناندز اشاره کرد. «آخرالزمان» در تاریخ 8 دسامبر 2006 در امریکا به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت.

نویسندگان: 
مل گیبسن، فرهاد سفی نیا

عوامل:
فیلمبرداری: دین سملر
تدوین: جان رایت
موسیقی: جیمز هورنر

بودجه کلی: $40,000,000
فروش جهانی: $120,700,000واکنش منتقدها:
فیلم در سایت راتن تومیتوز امتیاز 66% را بر اساس 198 ریویو بدست آورده که معادل نمره 6/34 از 10 است: «آخرالزمان تصویری واقعی از تمدن مایاها ترسیم می کند و داستانی بسیار درگیرکننده و جذاب دارد». در سایت متاکریتیک فیلم نمره 68 از 100 را بر اساس نظر 37 منتقد به دست آورده که نشانگر «نقدهای به طور کلی مثبت» است.


یادداشتی بر فیلم «آخرالزمان»
مل گیبسون با ساختن «آخرالزمان» ثابت کرده که درمورد هر دوران تاریخی‎ای می توان فیلم های اکشن باکیفیت ساخت. مضمون اصلی فیلم درست همان چیزی است که در نوشته ابتدایی فیلم ظاهر می شود، اینکه هر تمدنی وقتی از داخل شروع به فاسد شدن کند خیلی زود از بین می رود. در طول فیلم گیبسن برخورد تمدن مایاها با اسپانیایی ها را نشان می دهد اما هرگز به سوی سیاسی شدن پیش نمی رود و به جای منحرف کردن روایت به تعریف کردن یک داستان ماجراجویی بسیار تماشایی می پردازد. فیلم در سال 1519 می گذرد و زندگی جگوار پا را نشان می دهد، جنگجوی جوانی که در یک روستای آرام زندگی می کند و به شکار مشغول است. زندگی آرام روستا با رسیدن گروهی از جنگجویان مایا مختل می شود آنها به سرعت به افراد قبیله حمله می کنند اما جگوار موفق می شود خانواده اش را به نحوی پنهان کند. خود جگوار توسط این نیروها دستگیر شده و برای قربانی شدن در مقابل خدایان به شهر برده می شود.
مانند دو اثر قبلی گیبسن (شجاع دل و مصائب مسیح) در اینجا هم گیبسن سعی نکرده خشونت موجود در جنایات مایاها را مخفی نگه دارد. با وجود اینکه برخی از لحظات خشونت بار فیلم خارج از تصویر اتفاق می افتند اما گیبسن به خوبی توانسته از خشونت به نفع داستان پردازی و معرفی شخصیت هایش استفاده کند. فیلم شباهت زیادی به «مصائب مسیح» دارد، هر دو فیلم درمورد اعمال قهرمانانه شخصیت هایشان هستند و هر دو زیرنویس شده اند. استفاده از زبان مایاها در فیلم و عدم فیلمبرداری با زبان انگلیسی به خوبی نشان می دهد که جزئیات این چنینی می توانند چه تاثیر بزرگی بر روی فضاسازی این فیلم های تاریخی داشته باشند. اما نکات مثبت فیلم تنها به جنبه های تاریخی آن محدود نمی شود و «آخرالزمان» پر از صحنه های اکشن تماشایی و جذاب است. جذابیت این صحنه ها تنها به دلیل اجرای فنی ماهرانه آنها نیست و اصلی ترین عامل موفقیت آنها توانایی گیبسن در برقرار کردن رابطه ای قدرتمند بین بیننده و شخصیت اصلی فیلم است. ما ارتباط خانوادگی محکم جگوار و علاقه او به خانواده اش را می بینیم و این صحنه های معرفی به گونه ای ساخته شده اند که سرعت با او همدل می شویم.
یکی از نکات مثبت فیلم تصویر قدرتمند ضدقهرمان فیلم است. زیرو ولف یک ضدقهرمان کلیشه ای نیست و با هوش بالا و بی رحمی اش بیننده را مدام در اضطراب نگه می دارد. رائول تروهیلو در نقش این شخصیت بازی بسیار با کیفیتی را ارائه داده و موفق شده تصویری خاص و باورپذیر از این شخصیت بسازد. «آخرالزمان» فیلمی تاریخی است که از نظر فنی و مضمونی در ردیف برجسته ترین آثار مل گیبسن قرار می گیرد، فیلمی که سقوط یک تمدن بزرگ را به شیوه ای نشان می دهد که بیننده رد پای آن را می تواند در جهان اطرافش پیدا کند.
نویسنده: جیمز برادینلی
منبع: www.reelviews.net


واکنش های مخاطبان در شبکه های اجتماعی:
امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز = 79%
نظر مثبت:
یک فیلم تاریخی بی نهایت جذاب که شخصیت اصلی بسیار دوست داشتنی ای داره و موفق میشه از عمیق ترین ترس های انسان برای ساختن یه داستان درگیرکننده استفاده کنه.
نظر منفی:
خشونت فیلم خیلی زیاده و بدون دلیل قانع کننده توی فیلم گنجونده شده، علاوه بر این بازی های بازیگران مکمل فیلم اصلا خوب نیست و مدام باعث حواس پرتی بیننده میشه.

دیالوگ برگزیده:
هیچ تمدنی تا وقتی از درون فاسد نشده باشه تسلیم قدرت خارجی نمیشه.

جزئیات:
• بسیاری از نقش های مکمل فیلم توسط افرادی از قبیله مایا بازی شده است که هیچ سابقه بازیگری ای نداشته اند.
• مل گیبسون برای ساخت این فیلم بازی در فیلم «مرکز تجارت جهانی» (2006) را رد کرده است.
• آخرالزمان آخرین فیلم با درجه سنی R (بزرگسال) است که توسط کمپانی دیزنی پخش شده است.


 

موارد مشابه

رای به فیلم

آخرالزمان

ثبت

شما نمیتوانید با اشتراک رایگان این فیلم را تماشا کنید.

برای تماشا می بایست اشتراک تهیه نمایید.

خرید اشتراک
اشتراک رایگان ایرانسلی ها در پیشتازمووی

اشتراک رایگان برای ایرانسلی‌ها

شما دیگر نیازی به خرید اشتراک پیشتازمووی ندارید اما در هنگام تماشای فیلم‌ها، هزینه حجم مصرفی اینترنت شما به صورت کامل محاسبه می‌شود، درصورتی که اشتراک پیشتازمووی داشته باشید حجم مصرفی شما نیم بها محاسبه خواهد شد.

متوجه شدم